Bagaimana untuk menukar alamat DNS komputer

DNS (Perkhidmatan Nama Domain) bertindak seperti buku telefon untuk alamat Internet. Ia adalah sistem komputer berangkaian dengan pangkalan data nama domain Internet yang besar dan alamatnya yang bersesuaian, yang sentiasa dikemas kini.

Apabila anda membuat permintaan rangkaian kepada nama domain (memasuki google.com di pelayar web anda, sebagai contoh), komputer anda perlu tahu di mana di Internet bahawa domain itu terletak. Ia mendapat maklumat ini dari DNS. Komputer anda menghantar permintaan ke DNS yang mengandungi nama domain, dan DNS bertindak balas dengan alamat IP angka domain tersebut. Komputer anda kemudiannya dihubungkan ke alamat tersebut.

Proses ini dirujuk sebagai resolusi nama domain : nama domain menyelesaikan ke alamat yang sama.

ISP anda biasanya menyediakan DNS lalainya sendiri untuk pelanggannya, dan tetapan untuk pelayan ini akan dikonfigurasi secara automatik melalui DHCP. Tetapi anda tidak perlu menggunakan DNS ISP anda. Terdapat banyak Perkhidmatan Nama Domain yang tersedia secara awam, dan anda mungkin mahu menggunakan salah satu daripada mereka. Di samping menyediakan penyelesaian alternatif kepada ISP anda, perkhidmatan seperti Cloudflare juga menyulitkan dan menyimpan permintaan DNS anda secara peribadi dari ISP anda.

Perkhidmatan Nama Domain Alternatif

Berikut adalah pilihan pelayan DNS awam, semasa pada Disember 2018. Terdapat dua alamat yang disenaraikan untuk setiap: utama, dan sekunder yang bertindak sebagai sandaran jika alamat pertama buat sementara waktu tidak tersedia.

Penyedia DNSAlamat UtamaAlamat Menengah
Cloudflare IPv41.1.1.11.0.0.1
Cloudflare IPv62606: 4700: 4700 :: 11112606: 4700: 4700 :: 1001
DNS Awam Google8.8.8.88.8.4.4
OpenDNS208.67.222.222208.67.220.220
Verisign64.6.64.664.6.65.6
DNS.WATCH84.200.69.8084.200.70.40
OpenNIC50.116.23.211192.99.240.129
Dyn216.146.35.35216.146.36.36
Kelebihan DNS156.154.70.1156.154.71.1
SafeDNS195.46.39.39195.46.39.40
Comodo Secure DNS8.26.56.268.20.247.20
Norton ConnectSafe199.85.126.10199.85.127.10
GreenTeamDNS81.218.119.11209.88.198.133
SmartViper208.76.50.50208.76.51.51
AlternateDNS198.101.242.7223.253.163.53
Yandex.DNS77.88.8.877.88.8.1

Anda mungkin memutuskan untuk menggunakan salah satu daripada ini, atau mungkin anda perlu mengubah DNS anda ke alamat yang disediakan oleh sekolah anda atau jabatan IT majikan anda. Pastikan anda mengetahui alamat (DNS) DNS baru anda sebelum anda meneruskan.

Mengkonfigurasi Sistem Pengendalian Anda

Langkah-langkah untuk menukar tetapan DNS komputer anda bergantung pada sistem operasi yang anda jalankan. Gunakan pautan di bawah untuk menavigasi ke bahagian yang terpakai kepada anda.

Sebelum membuat sebarang perubahan kepada konfigurasi DNS, sangat disarankan agar anda menulis maklumat alamat DNS semasa anda supaya anda dapat memulihkan perubahan ini jika perlu.

Nota: Jika anda mendapati bahawa anda tidak boleh menukar alamat DNS anda, mungkin anda tidak mempunyai keizinan yang sewajarnya untuk melakukannya. Sekiranya anda mempunyai masalah, hubungi pentadbir sistem atau jabatan IT anda untuk bantuan.

Berikut adalah arahan langkah demi langkah untuk mengubah tetapan DNS pada sistem operasi Windows, OS X, Linux, dan BSD:

Windows 10

  1. Panel Kawalan Terbuka
  2. Klik Lihat status dan tugas rangkaian
  3. Klik Tukar tetapan penyesuai pada bahagian kiri Tetingkap.
  4. Klik dua kali ikon untuk sambungan Internet yang anda gunakan.
  5. Klik butang Properties .
  6. Klik dan sorot Protokol Internet Versi 4 (TCP / IPv4) dan klik Properties .
  7. Jika belum dipilih, pilih Gunakan alamat alamat pelayan DNS yang berikut .
  8. Masukkan alamat DNS baharu dan klik OK dan tutup semua tetingkap lain.

Windows 8

  1. Akses skrin desktop Windows.
  2. Tekan Ctrl + I pada papan kekunci untuk membuka menu Tetapan dan pilih pilihan Panel Kawalan.
  3. Klik ikon Rangkaian dan Pusat Perkongsian .
  4. Klik pilihan Tetapan penyesuai perubahan dalam anak tetingkap navigasi kiri.
  5. Klik dua kali ikon untuk sambungan Internet yang anda gunakan. Ia mungkin dilabel Ethernet jika menggunakan Internet berwayar, atau Wi-Fi jika anda menggunakan sambungan wayarles. Sekiranya anda mempunyai banyak sambungan, pastikan anda tidak memilih yang mempunyai X merah. Dalam tetingkap Properties atau Status yang terbuka, klik butang Properties .
  6. Pilih pilihan Protokol Internet Protokol 4 (TCP / IPv4) dalam senarai item pada tetingkap Properties dan klik butang Properties .
  7. Jika belum dipilih, pilih Gunakan alamat alamat pelayan DNS yang berikut .
  8. Masukkan alamat DNS baharu dan klik OK dan tutup semua tetingkap lain.

Windows 7

  1. Panel Kawalan Terbuka
  2. Klik Lihat status dan tugas rangkaian
  3. Klik Tukar tetapan penyesuai pada bahagian kiri Tetingkap.
  4. Klik dua kali ikon untuk sambungan Internet yang anda gunakan. Selalunya ini akan dilabel Sambungan Kawasan Setempat atau nama ISP anda. Sekiranya anda mempunyai banyak sambungan, pastikan anda tidak klik pada X yang merah.
  5. Klik butang Properties .
  6. Klik dan sorot Protokol Internet Versi 4 (TCP / IPv4) dan klik Properties .
  7. Jika belum dipilih, pilih Gunakan alamat alamat pelayan DNS yang berikut .
  8. Masukkan alamat DNS baharu dan klik OK dan tutup semua tetingkap lain.

Windows Vista

  1. Panel Kawalan Terbuka
  2. Klik Lihat status dan tugas rangkaian
  3. Klik Lihat status untuk sambungan rangkaian.
  4. Klik Properties dan Teruskan .
  5. Klik dan sorot Protokol Internet Versi 4 (TCP / IPv4) dan klik Properties .
  6. Jika belum dipilih, pilih Gunakan alamat alamat pelayan DNS yang berikut .
  7. Masukkan alamat DNS baharu dan klik OK dan tutup semua tetingkap lain.

Windows XP

  1. Panel Kawalan Terbuka
  2. Di tetingkap Panel Kawalan klik dua kali ikon Sambungan Rangkaian .
  3. Klik dua kali ikon untuk sambungan Internet yang anda gunakan. Selalunya ini akan dilabel Sambungan Kawasan Setempat atau nama ISP anda. Sekiranya anda mempunyai banyak sambungan, pastikan anda tidak klik pada X yang merah.
  4. Klik butang Properties.
  5. Sorot Protokol Internet (TCP / IP) dalam senarai item sambungan dan klik butang Properties.
  6. Jika belum dipilih, pilih Gunakan alamat alamat pelayan DNS yang berikut .
  7. Masukkan alamat DNS baharu dan klik OK dan tutup semua tetingkap lain.

Windows 98

  1. Panel Kawalan Terbuka
  2. Di tetingkap Panel Kawalan klik dua kali ikon Rangkaian .
  3. Serlahkan penyesuai TCP / IP Ethernet dalam senarai item sambungan dan klik butang Properties.
  4. Dalam tetingkap Properties, klik tab Konfigurasi DNS dan pilih Dayakan DNS .
  5. Jika mana-mana pelayan DNS disenaraikan, sorot setiap dan klik butang Alih Keluar.
  6. Sebaik sahaja tiada DNS disenaraikan, taip alamat baru dan klik butang Tambah.
  7. Setelah alamat baru ditambah, klik Ok dan tutup semua tetingkap lain.

macOS

  1. Dari menu Apple di sudut kiri atas skrin anda, pilih Pilihan Sistem .
  2. Dari menu Pilihan Sistem, pilih Rangkaian .
  3. Dalam menu Rangkaian, pastikan peranti rangkaian yang betul diserlahkan pada anak tetingkap kiri tetingkap Wi-Fi, sebagai contoh. Klik Advanced .
  4. Dalam tetapan lanjutan, klik butang DNS untuk memaparkan tetapan DNS.
  5. Dalam anak tetingkap sebelah kiri, anda akan melihat alamat pelayan DNS semasa anda. Tuliskan ini jika anda perlu memulihkan perubahan anda kemudian.
  6. Serlahkan salah satu alamat DNS semasa anda, dan klik butang tolak (" - ") di bawah anak panah kiri untuk mengalih keluar alamat yang disorot dari senarai. Lakukan ini untuk setiap alamat DNS semasa anda.
  7. Setelah senarai kosong, klik butang tambah (" + ") untuk menambah alamat kosong yang baru ( 0.0.0.0 ). Sorot alamat ini dan taipkan yang baru. Tekan Enter apabila anda selesai.
  8. Ulang langkah 7 untuk alamat menengah, jika anda menambah satu.
  9. Klik OK untuk menyimpan tetapan.
  10. Klik Guna untuk menggunakan tetapan rangkaian baru anda.

Linux

Di Linux, alamat pelayan DNS disimpan dalam fail sistem /etc/resolv.conf . (Anda memerlukan hak istimewa pengguna untuk mengedit fail ini.)

Sebagai contoh, untuk mengedit fail ini dengan editor teks nano, gunakan arahan:

sudo nano /etc/resolv.conf

(Kami awalan perintah dengan sudo untuk menjalankan nano dengan kebenaran superuser.)

Dalam editor teks anda, anda akan melihat kandungan /etc/resolv.conf . Setiap baris yang bermula dengan nama nameserver perkataan mengandungi alamat DNS yang digunakan oleh sistem anda.

Sebaik sahaja anda membuka fail, ikuti langkah berikut:

  1. Buat nota alamat DNS yang telah disenaraikan. Anda mungkin memerlukan maklumat ini kemudian jika anda ingin mengubah perubahan anda.
  2. Padamkan mana-mana baris yang bermula dengan nameserver .
  3. Untuk setiap alamat DNS yang anda ingin tambah, tambahkan satu baris yang membaca alamat penguasa, alamat yang mana alamat DNS. Contohnya, dalam imej di bawah, kami sedang mengkonfigurasi sistem kami untuk menggunakan Google Public DNS utama dan menengah.

  1. Simpan fail itu. Dalam nano, ini ialah Ctrl-O, Enter .
  2. Keluar dari editor teks. Dalam nano, ini adalah Ctrl-X .

BSD

Penyelaras BSD menggunakan fail dan format yang sama seperti Linux. Edit /etc/resolv.conf sebagai root dan tambah baris alamat nameserver untuk setiap DNS yang anda ingin gunakan.

Begitu juga dengan macOS X, yang terbitan BSD. Sekiranya anda ingin menukar alamat DNS Mac anda secara langsung, edit baris namaser di /etc/resolv.conf sebagai pengguna root.